Велотуризм для всіх
Створення доступних, сталих велосипедних маршрутів на Південному Сході України

Так званий український Стоунхендж, “Кам'яна Могила” є археологічною пам'яткою в долині річки Молочна, що протікає біля міста Мелітополь на Південному Сході України.

Мелітопольська “Кам'янa могилa" є визначеним національним археологічним об'єктом, що, як і Стоунхендж, сягає періоду неоліту.

Ми повернемось у часі до тієї містичної землі
На місцевості спостерігається скупчення окремих блоків пісковика - великих валунів висотою до дванадцяти метрів - розкиданих навколо площі розміром близько 3000 м2. На кам'яних стінах гротів та печер виявлено тисячі петрогліфів і малюнків, в тому числі малюнки стародавніх людей, які жили та кочували в Азовських степах протягом багатьох тисячоліть.

Існують різні легенди, які пояснюють походження Кам'яної Могили, та згідно з місцевою легендою - каміння утворилось внаслідок сутичок двох богатирів (історичного турко-монгольського почесного титулу, що означає "герой" або "доблесний воїн"), які по черзі кидали каміння один в одного.

Двоколісний двигун
Визнаючи цінність унікальної історії та природного середовища, громадська організація "Чисте довкілля Запоріжжя" отримала грант від Програми малих грантів (ПМГ) на популяризацію захисту степового ландшафту та розвиток сільської місцевості через підтримку сталого туризму за допомогою використання велосипедів.
З девізом "Змінити себе, змінити Україну", ГО "Чисте середовище Запоріжжя" реалізовує ініціативи, спрямовані на запобігання негативним наслідкам зміни клімату для здоров'я, покращенню обізнаності про те, як попереджувати екологічні кризи та сприяти сталому способу життя.
Завданнями цього проекту є популяризація велосипедного туризму, зеленого туризму та агроекології з акцентом на інтеграцію людей з обмеженими можливостями.
У співпраці з Спілкою сприяння розвитку зеленого сільського туризму в Запорізькій області, місцевими молодіжними організаціями та організаціями по роботі з особами з обмеженими можливостями були розроблені два велосипедні маршрути.
Велосипедні маршрути охоплюють мальовничі річкові долини, де велосипедисти насолоджуються чистим повітрям, запахом ароматних лікарських рослин та дикими птахами (включаючи фазанів).
Довжина першого екологічного маршруту становить 27 км, а другого - 35 км. Один маршрут слідує вздовж річки Молочна та периферії Старо-лісового заповідника, що має понад 165 видів дерев та чагарників, багато з яких є ендемічними для України та населені 90 видами тварин. Другий маршрут проходить через Національний історико-археологічний музей "Кам'яна могила", де можна знайти унікальні пам'ятки геології та археології.
Детальну інформацію про маршрути можна знайти тут.


забезпечення залучення людей з обмеженими можливостями до сталого туризму проект надав місцевим мережевим організаціям 12 трекінгових велосипедів та 4 велосипеди-тандеми для використання людьми із вадами зору в ролі другого пасажира.

У результаті понад 600 молодих людей та 120 людей з обмеженими можливостями щорічно тепер мають змогу користуватися цими екологічними маршрутами.

Розвиток сталого туризму
Найголовніше, що ця ініціатива надає регіонам та місцевій громаді різноманітні екологічні переваги, у тому числі захист європейського незайманого степового ландшафту.
Крім того, проект збільшив потенціал 10 господарств у сфері екологічного туризму та агроекології, і тепер більше 150 громадян користуються велосипедами, що є екологічно-дружнім транспортом.
Проект також обладнав маршрути дорожніми знаками, інформаційними стендами та місцями для паркування велосипедів. Всі ці інформаційні продукти були розроблені також шрифтом Брайля.

Було проведено широку комунікаційну кампанію задля популяризації сталого туризму та агроекології, що включала семінари для сільських голів та власників сільських господарств, а також створення веб-сайту про екологічні велосипедні маршрути.

Зупинки на маршруті включають місцеві господарства, які займаються сталим туризмом, саме тому десять зелених сільських домогосподарств тепер мають подвоєння кількості туристів з моменту відкриття велосипедного маршруту.

Три з цих десяти зелених домогосподарств отримали Українську зелену нагороду "100 кращих садиб сільського туризму України".

Велосипеднийпробіг у рамках святкування Дня міста Мелітополь. Більше150 громадян взяли участь у велопробігу.
Зважаючи на успіх проекту, органи місцевого самоврядування офіційно зареєстрували екологічні маршрути в списку туристичних об'єктів регіону. Для розвитку проекту Мелітопольська міська державна адміністрація підтримала цю ініціативу, надаючи законодавчу, технічну та організаційну підтримку, в результаті чого велосипедний пробіг було включено в офіційне святкування Дня міста Мелітополь.

Ключовими партнерами цієї ініціативи є також ГО “Урбан-рух Запоріжжя велосипедне” для дітей з особливими потребами, ГО «Cпілка інвалідів дитинства «Лебідонька», «УПП Утос» товариство сліпих, ГО «ЗОВ Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні», ГО "Україно-білоруське культурно-освітнє товариство "Сузір’я", природничо - географічний факультет Мелітопольського ДПУ ім. Богдана Хмельницького.

Велосипеднийпробіг у рамках святкування Дня міста Мелітополь. Більше150 громадян взяли участь у велопробігу.
Велосипеднийпробіг у рамках святкування Дня міста Мелітополь. Більше150 громадян взяли участь у велопробігу.





Малі гранти = Великий вплив
З 2010 року, Програмою Малих Грантів було підтримано більше ніж 170 проектів в Україні.
ГЕФ ПМГ потрібна тому, що Програма підтримує місцеві громади в отриманні нових знань та переваг від екологічно-дружнього способу життя.

На додаток до спрямованості своєї роботи на збереження навколишнього середовища, ПМГ підтримує проекти як для уразливих груп людей, так і для людей з обмеженими можливостями. Таке залучення дозволяє цим групам брати активну участь у житті громади, що, в свою чергу, покращує їх життєдіяльність та забезпечує ефективне управління розвитком громади та покращення навколишнього середовища, яке відображає потреби та прагнення всіх.

"Охорона навколишнього природного середовища на місцевому рівні в Україні має життєво важливе значення. Програма малих грантів в Україні є хорошою платформою підтримки місцевих громад у їхніх зусиллях по створенню глобальних екологічних переваг. У нас є важлива можливість сприяти вирішенню екологічних проблем спільними зусиллями громад, громадянського суспільства, влади, бізнесу та міжнародного співтовариства. Можливість створити критичну масу людей та організацій, які допоможуть Україні сказати певне "НІ" щодо деградації навколишнього середовища в Україні "
Щоб дізнатись більше про проекти в Україні, підтримані ПМГ, відвідайте веб-сайт Програми малих грантів в Україні.
Щоб дізнатись більше конкретно про цей проект, будь ласка, відвідайте профіль проекту ПМГ: Збереження біорізноманіття степового ландшафту з виходом гранітів Запорізької області шляхом розвитку сільського зеленого вело туризму.
Щоб дізнатись більше інформації про Програму, відвідайте веб-сайт Програми малих грантів.




Автори: Андреа Іган, Валентина Кириченко, Анна-Марія Куреа / Фото: © ПРООН ПМГ Україна